معاونت پژوهش
معرفی
 کتابخانه و پژوهشگاه حضرت معصومه (سلام الله علیها)
کتابخانه و پژوهشگاه حضرت معصومه در زمینی به مساحت 1284 متر مربع و در 5 طبقه مجزا استقرار یافته است. سه طبقه از این ساختمان به کتابخانه اختصاص دارد. کتابخانه مرکزی از سال 1365 فعالیت خود را آغاز کرد. خدمت‌رسانی آن ابتدا به صورت سنتی بود. از سال 1378 فرآیند فهرست‌نویسی و رده‌بندی منابع متناسب با سیستم‌های استاندارد جهانی، به صورت رایانه‌ای آغاز شد. هم اکنون در کتابخانه، نرم‌افزار کتابخانه سیمرغ مستقر می‌باشد. منابع کتابخانه براساس نظام رده‌بندی کنگره امریکا تنظیم شده است که یکی از سیستم‌های مطرح در سازماندهی منابع کتابخانه‌های تخصصی به شمار می‌رود.
 
مدیریت
مدیریت کتابخانه از سوی معاونت پژوهش مرکز انتخاب شده و یکی از مدیریت‌های اداره کل پشتیبانی پژوهش است. از جمله اهدافی که مدیر کتابخانه در راستای انجام امور مربوط به این بخش دنبال میکند به شرح زیر است:

 آگاهی و شناخت از اهداف و اقشار مختلف مراجعه کنندگان،

 نظارت بر چگونگی جریان امور،

 آموزش و هدایت کارمندان،

 مشاوره با مسئولان،

 تدوین برنامه‌های لازم برای معرفی خدمات کتابخانه به گروه‌های علمی، اساتید و طلاب،

 برنامه‌ریزی برای عرضه خدمات گوناگون.

این واحد در طبقه زیرزمین قرار دارد.

مخزن کتابخانه

کتابخانه مرکزی شامل بیش از 24000 عنوان و 54000 جلد کتاب به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی می‌باشد. مخزن کتابخانه به صورت سیستم قفسه باز اداره می‌شود. در این سیستم مراجعه‌کنندگان، خود، می‌توانند منابع مورد نیاز خود را دیده و انتخاب کنند. این واحد در طبقه زیرزمین قرار دارد.

امانت

این بخش یکی از فعال‌ترین و پرمراجعه‌ترین قسمت‌های کتابخانه محسوب می‌شود. راهنمایی و پاسخگویی به مراجعه‌کنندگان در یافتن منابع مورد نیاز خود، امانت دادن منابع درخواستی، تحویل منابع بازگشتی، چیدن و مرتب کردن کتاب‌ها به ترتیب رده در قفسه‌ها، تمدید منابع درخواستی به صورت حضوری یا تلفنی، پاسخگویی به سوالات تلفنی مراجعه‌کنندگان، شناسایی و جداسازی منابع نیازمند به صحافی و ارسال منابع به بخش مربوطه از جمله خدمات این بخش می‌باشد. این واحد در طبقه زیرزمین قرار دارد.

مرجع

مرجع یکی از پراستفاده‌ترین بخش‌های کتابخانه است که این دسته منابع را از سایر منابع جدا می‌کند. این بخش به صورت سیستم قفسه باز اداره شده و منابع آن امانت داده نمی‌شود. انتخاب و تهیه منابع مرجع مورد نیاز، آموزش مراجعه کنندگان، پاسخگویی و راهنمایی مراجعین در جهت استفاده از کتب مرجع (فارسی و عربی)، تهیه کپی از کتب مرجع با تعداد صفحات معین و چیدن و مرتب کردن کتاب‌ها به ترتیب رده در قفسه از جمله خدماتی است که کتابداران این بخش به طلاب و محققان ارائه می‌دهند. این واحد در طبقه زیرزمین قرار دارد.

آرشیو نشریات

این واحد وظیفه فهرست نویسی و آماده‌سازی نشریات را بر عهده دارد. راهنمایی مراجعین، شناسایی و اشتراک مجلات مورد نیاز گروه‌های آموزشی و محققان، پیگیری‌های لازم جهت تمدید و اشتراک نشریات، بایگانی شماره‌های قبلی و ... از جمله فعالیت‌های این واحد می‌باشد. هم اکنون بخش آرشیو کتابخانه با بیش از 100 عنوان نشریه مشترک می‌باشد. این واحد در طبقه همکف قرار دارد.

اسناد دیداری و شنیداری

فرآیند فهرست نویسی و آماده‌سازی منابع دیداری و شنیداری صورت در این بخش انجام می‌شود. در این بخش بیش از 360 عنوان و 3500 نسخه لوح فشرده (CD) از دروس عمومی و تخصصی دورههای تحصیلات تکمیلی، سخنرانی‌های مذهبی، علمی، آموزشی و ... موجود می‌باشد. علاوه بر لوح فشرده، کلیه امکانات مورد نیاز اعم از رایانه، هدفون، دستگاه تکثیر CD و DVD تدارک دیده شده است. این واحد در طبقه همکف قرار دارد.

اسناد و پایان‌نامه‌ها

این بخش وظیفه مجموعه‌سازی، گردآوری، سازماندهی و آماده‌سازی پایان‌نامه‌های تحصیلی فارغ‌التحصیلان جامعه‌الزهرا (سلام الله علیها) را بر عهده دارد. کلیه اسناد و پایان‌نامه‌ها پس از فهرست‌نویسی و آماده‌سازی جهت نگهداری در قفسه‌ها چیده می‌شوند. در حال حاضر بیش از 3600 عنوان پایان‌نامه در پایگاه نرم‌افزار کتابخانه ثبت شده است. پاسخگویی و راهنمایی مراجعین جهت استفاده از پایان‌نامه‌ها، جستجوی موضوعی پایان‌نامه‌ها، راهنمایی در جهت انتخاب موضوع پایان‌نامه از جمله خدماتی است که در این بخش به کاربران ارائه می‌شود. این واحد در طبقه همکف قرار دارد.

بانک اطلاعات و اسناد علمی

بانک اطلاعات و اسناد علمی از سال 1379 فعالیت خود را آغاز کرد. این بخش با مجهز بودن به 14 دستگاه رایانه، پرینتر و کپی و با فراهم آوردن امکان استفاده از اینترنت، پایگاه‌های اطلاعاتی، انواعCD‌ها و بیش از 60 نرمافزار اطلاعاتی و پژوهشی، یکی از فعال‌ترین بخش‌های کتابخانه به شمار می‌رود. آموزش و راهنمایی مراجعه‌کنندگان در امر جستجوی اطلاعات از پایگاه‌های اطلاعاتی و سایر نرم‌افزارها، جستجو و ارائه اطلاعات مورد درخواست مراجعه‌کنندگان به شکل چاپی یا الکترونیکی، بررسی و رفع مشکلات و مسائل مربوط به سخت‌افزار و نرم‌افزار، ارائه خدمات خرید ترافیک اینترنتی و هماهنگی‌های لازم جهت رفع مشکلات کاربران از جمله خدماتی ا ست که کتابداران این بخش به کاربران ارائه می‌دهند. این واحد در طبقه همکف قرار دارد.

عضویت

کتابخانه هماکنون بیش از 2500 عضو فعال دارد. عضویت در واحد کتابخانه برای اعضای اصلی (طلاب در حال تحصیل، اساتید جامعه‌الزهرا (س)، کادر علمی، کارمندان، پژوهشگران، کارورزان پژوهش، دانشپژوهان دانشکده هدی و دانشآموزان دبیرستان معارف اسلامی) به مدت یک سال و برای اعضای آزاد (فارغ‌التحصیلان غیرفعال جامعه، فرزندان اعضای اصلی که در مقطع کارشناسی یا بالاتر مشغول به تحصیل هستند، معرفی شدگان از سوی مراکز و موسسات همسو) به مدت سه ماه بوده و این مدت قابل تمدید می‌باشد. این واحد در طبقه همکف قرار دارد.

سازماندهی منابع

فرایند مجموعه‌سازی (شامل انتخاب، سفارش، تهیه، ثبت، مبادله، اهدای منابع) و فهرست‌نویسی کتاب‌ها (فارسی، عربی و انگلیسی) در این بخش صورت می‌گیرد. گردآوری کلیه سفارشات خرید از گروه‌های پژوهشی، آموزشی و اعضا، بررسی تازه‌های نشر جهت انتخاب و سفارش، تهیه کتاب از طریق لیست سفارشات و مراجعه حضوری به ناشر از جمله فعالیت‌هایی است که در این واحد صورت می‌گیرد. تاکنون بیش از 31000 عنوان و 88000 جلد کتاب در نرم‌افزار کتابخانه ثبت شده است. این واحد در طبقه همکف قرار دارد.

سالن مطالعه

سالن مطالعه در زمینی به مساحت 730 متر، با ظرفیتی حدود 300 نفر آماده ارائه خدمات به اعضای اصلی میباشد. این واحد در طبقه اول قرار دارد.

کتابخانه پژوهش

این سالن مخصوص استفاده برای پژوهشگرانی است که از طرف معاونت پژوهش به این واحد معرفی می‌شوند. این بخش شامل کتاب‌هایی به زبان فارسی و عربی در حوزه‌های موضوعی اخلاق و تربیت، مطالعات زنان و خانواده، فلسفه و کلام، تاریخ اسلام، فقه و حقوق، تفسیر و علوم قرآن می‌باشد که نسخه‌هایی از منابع آن در کتابخانه مرکزی موجود می‌باشد. تاکنون بیش از 2400 عنوان و 4300 جلد کتاب به نام این مجموعه در نرم‌افزار کتابخانه ثبت شده است. این واحد در طبقه دوم قرار دارد.

1395/08/12
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
Powered by DorsaPortal