ریاست
آشنايي با جامعه الزهراء س
آشنايي با جامعةالزهراء ـ حوزه علميه خواهران ـ قم
تحصيل علوم ديني بانوان، سابقه اي بس طولاني دارد و تاريخ افتخار آفرين شيعه، نام زنان فاضله و مجتهده متعددي را در خود ثبت كرده است كه از جمله آنان ، مجتهده معاصر «بانو امين» اصفهاني رحمةالله عليها مي باشد. درحوزه علميه قم نيز از چند سال پيش از پيروزي انقلاب اسلامي مراكزي براي تحصيل علوم ديني بانوان توسط بزرگاني مانند شهيد آيت الله قدوسي (رحمةالله عليه) و همفكران آن بزرگوار بطور رسمي شروع به كار نمودند.
از آنجا كه نقش زن در صلاح وفساد جامعه تعيين كننده است و به فرمايش حضرت امام خميني (قدس سره) آنها خود نيمي از جامعه و مربي نيمي ديگرند،‌ و هر چه بيشتر به اهداف آفرينش و معارف اسلامي و اخلاق انساني آشنا شوند آثار آن بيشتر در جامعه نمايان خواهد شد. پس از انقلاب تربيت بانوان در حوزه هاي علوم اسلام مورد توجه جدي قرار گرفت و  جامعة الزهراء (سلام الله عليه) به عنوان يكي از مناسب ترين بسترهاي كمال جويي و آرمان‌خواهي براي خواهراني كه هم تشنه معارف ناب قرآن و عترت‌اند و هم شوق خدمت به اسلام و مكتب و همنوعان را دارند به شمار آمد، از اين رو با دستور امام راحل مبني بر تأسيس يك مركز گسترده براي پرداختن به اينگونه برنامه ها، جامعةالزهراء (سلام الله عليه)  به عنوان حوزه علميه خواهران در قم در سال 1363 با حكم حضرت امام قدس سره تأسيس گرديد و در مهرماه 1364 توسط هيئت مؤسس منصوب حضرت امام(ره) مركب از 7 تن از آيات عظام و علماي اعلام(مشكيني، موسوي اردبيلي، جنّتي، فاضل لنكراني، محمدعلي شرعي، محمدرضا توسّلي و حسن صانعي)  آغاز به كار نمود. هيئت مؤسس محترم در دوران مسئوليت خود كه تا سال 1380 ادامه داشت بالاترين ركن دستگاه جامعةالزهراء(سلام الله عليها) به شمار مي آمد و در رده‏هاي پايينتر هيئت مديره، مديريت و معاونت ها به شرح زير قرار داشتند:
1) هيئت مديره مركب از حضرات آقايان حجج اسلام: محمود محمدي عراقي، علي رازيني، محمدعلي نظام زاده، مصطفي پورمحمدي، كمال الدّين خدّامي، سيد محمدرضا طباطبايي و خانمها: فريده مصطفوي، مرضيه معيني و معصومه گلگيري؛
2) مديريت: سيد محمدرضا طباطبايي؛
3) معاونتها و مديران واحدها.
در پي استعفاي هيئت مؤسس محترم در سال 1380 مقام معظم رهبري مسئوليت جامعةالزهراء (سلام الله عليها) را به هيئت مديره سابق به انضمام مدير حوزه علميه قم و دو تن از علما به نمايندگي از سوي شوراي عالي حوزه با عنوان جديد «هيئت امناء» سپردند. حضرات آيات و حجج اسلام: مقتدايي، شرعي و حسيني بوشهري در چارچوب جديد، به عضويت هيئت امناء درآمدند.
در تير ماه 1392 و در پي تشكيل شوراي سياستگذاري حوزه هاي علميه خواهران و نيزتشكيل هيئت امناي جديد جامعةالزهراء (س) متشكل از حجج الاسلام و المسلمين جناب آقايان رباني (رئيس)، اميني (نايب رئيس)، طبابائي، شمالي، بهجت پور، جمشيدي، رحيميان، هاشميان(مدير جامعه) و سركار خانم ها معيني، گلگيري، داودي ؛ حكم زير از سوي مقام معظم رهبري صادر گرديد كه رونوشت آن براي مدير محترم جامعة الزهراء ارسال گرديده است.
متن حكم به اين شرح است:
بسمه تعالي
با سپاس از محضر ربوبي و ابراز خرسندي از تشكيل شوراي سياستگذاري حوزه‌هاي علميه خواهران، نكات زير را متذكر مي‌گردم:
 1ـ‌ اينجانب ضمن تأييد اساسنامه‌ي مصوّب آن شورا، معتقدم اعضاي محترم شورا با بهره‌گيري از نظرات صاحب نظران و كارشناسان امور حوزه‌اي، خصوصاً بانوان فاضل برجسته در اين عرصه و با توجه به شرائط و موقعيت و نياز جامعه زنان بايد در برنامه‌ريزي، مديريت و نظارت و به كارگيري طرح‌هاي مؤثر در جهت ارتقاء كيفي آموزشي و تربيتي مدارس علميه خواهران اهتمام ويژه‌ئي به كار برند.
2ـ ضمن قدرداني از تلاش‌هاي ارزشمند و ماندگار هيأت امناي جامعة الزهراء (س) طي ساليان طولاني، و آرزوي توفيق و سعادت براي همه‌ي آن عزيزان، لازم ميدانم به طور ويژه از جناب حجت الاسلام آقاي سيد محمدرضا طباطبايي، مدير عزيز، پرتلاش، صبور، متقي و فهيم آن مجموعه كه سه دهه با همّت و درايت و اخلاص به كمك همكاران خود، اين بناي رفيع را برافراشت و شجره‌ي طيبه‌اي را در حوزه‌ي آموزش معارف اسلامي و قرآني بانوان به ثمر رساند، صميمانه قدرداني كرده، عاقبت خير و پاداش بزرگ الهي براي ايشان طلب كنم.
3ـ با توجه به تعيين هيأت امناي جداگانه براي جامعة الزهراء (س)، جهت حفظ وحدت و يكپارچگي فعاليّت‌هاي مؤسسه‌ي جامعة الزهراء (س)،همه‌ي اختيارات هيئت امناي قبلي را در اداره‌ي مجموعه‌ي فعاليتهاي آن مؤسسه به اعضاي جديد هيئت امناي منصوب از جانب آن شورا واگذار مي‌كنم و از شوراي محترم سياستگذاري انتظار دارم كه جايگاه ويژه و رفيع اين مؤسسه را در مجموعه‌ي فعاليتهاي حوزه‌اي خواهران و استفاده از تجربيات گرانقدر آن پاس دارند. ضمناً به اميد دوام سياست‌هاي اصولي حاكم بر جامعة الزهراء (س)، حضور جناب آقاي طباطبائي و سركار خانم معيني را در جمع هيأت امناي جديد جامعة الزهراء (س) ضروري مي‌دانم.
4ـ در پايان از خداوند متعال عزّشانه توفيقات اعضاي محترم شوراي سياستگذاري حوزه‌هاي علميه خواهران و اعضاي جديد هيأت امناء جامعة الزهراء (س) و ساير فعالان در عرصه حوزه‌ي علميه خواهران مسألت مي‌نمايم.
والسلام عليكم و رحمة الله
سيّد علي خامنه‌اي

در فرودين 1393 در پي انتخاب حجة الاسلام و المسلمين جناب آقاي سيد سجاد هاشميان به عنوان مدير جديد جامعـة الزهراء توسط هيئت امناء محترم و تأييد ايشان توسط مقام معظم رهبري(دام ظله العالي)، ايشان به عنوان مدير جديد جامعة الزهرا (سلام الله عليه) منصوب شدند.
در مرقومه مقام معظم رهبري در مورد مديريت جديد جامعة الزهرا چنين آمده است:
«مديريت حجة الاسلام و المسلمين جناب آقاي سيد سجاد هاشميان را براي مديريت مؤسسه جامعة الزهراء(س) تأييد مي‌كنم و اميدوارم همانطور كه بارها گفته‌ام شوراي محترم سياستگذاري حوزه‌هاي علميه خواهران نيز به اين مهم توجه نمايد كه در ترتيبات جديد هويت برجسته و منحصر جامعة الزهراء (سلام الله عليه) در همه‌ي تصميم‌گيري‌ها مورد توجه قاطع قرار گيرد و تجربيات و دستاوردهاي آن در ابعاد آموزشي، تربيتي و ... به عنوان الگويي براي ساير مدارس علميه مربوط به خواهران در نظر گرفته شود و هيئت امناء و مديريت جامعة الزهراء(س) با داشتن اختيارات وافي و كافي بتواند روند موفق گذشته را متناسب با اقتضائات جديد ادامه داده و تكميل كنند.»
 
اكنون جامعة الزهرا (سلام الله عليها) ، طي گذشت بيش از سي سال از فعاليت آموزشي،تربيتي و پژوهشي، توانسته است با انجام وظايف اساسي  خود، تعداد 51200 طلبه از ايران و 96 كشور دنيا در 15 رشته تربيت نمايد.
برنامه هاي آموزشي جامعة الزهراء (سلام الله عليه) در سطوح تمهيدي، عمومي و تحصيلات تكميلي به صورت تمام وقت، نيمه وقت، پاره وقت و نيز به صورت حضوري، غيرحضوري و بلند مدت و كوتاه مدت در حال اجرا مي باشد.
همچنين جامعه در زمينه علوم انساني و مدارس عصري با هدف زمينه سازي براي پذيرش مناسب و بسط علوم و معارف اسلامي اقدام به راه اندازي مجموعه مدارس هدي (از مهد كودك، ابتدايي، دبيرستان و دانشكده) نموده است.
اكنون طلاب و فارغ التحصيلان جامعه در زمينه هاي زير در مجموعه هاي داخل و خارج از كشور فعاليت قابل توجهي ارائه مي نمايند:
•    تدريس.
•    مديريت مدارس حوزوي، مدارس دولتي و مراكز پژوهشي و تحقيقاتي و يا علمي فرهنگي.
•    پاسخ به سؤالات فقهي بانوان
•    تبليغ
•    انجام فعاليت هاي پژوهشي در قالب تحقيق، ترجمه، تأليف و شركت در همايش ها و سمينارهاي مرتبط
•    همكاري در تهيه و توليد برنامه هاي رادويي و تلوزيوني


در پايان به استحضار مي رسد كه در راستاي تأمين نيازهاي جامعه در زمينه ارتقاي عملكردي و افزايش بهره وري ، ساختار و سازمان نيروي انساني جامعه نيز به نوعي در حال بازنگري است كه با عنايت به سياستهاي زير به هيئت محترم امناء ارائه گرديده است و در صورت تصويب و ابلاغ اجرايي مي گردد:
•    تفكيك صف و ستاد؛
•    ارتقاي رويكرد راهبري در حيطه¬هاي ستادي؛
•    ايجاد ساختار ستادي فعال، چابك، قوي، متخصص و هوشمند؛
•    توانمندسازي صف در تصميم¬گيري¬هاي مديريتي؛
•    كوچك‌سازي واحدهاي آموزشي تربيتي به منظور اعمال هرچه بهتر فرآيند تربيتي ونظارت بهتر بر طلاب؛
•    تقسيم واحدهاي آموزشي تربيتي مبتني بر حوزه‌هاي دانشي- مليتي مورد تأييد جامعة الزهرا (سلام الله عليها)؛
•    تعيين وظايف سياست¬گذاري، برنامه¬ريزي، پشتيباني و نظارت براي واحدهاي ستادي و مباشرت در برنامه¬هاي جامعه-الزهرا (سلام الله عليها) براي واحدهاي آموزشي- تربيتي و پژوهشي؛
•    رعايت سياست عدم تمركز وظايف در ستاد و واگذاري اختيارات به بخش¬هاي مختلف تابعه و يا بخش خصوصي؛
•    كاهش سطوح سازماني (سلسله مراتب اداري) به منظور تسهيل در امر تصميم¬گيري؛
•    داراي رويكرد بين¬المللي در عرصه¬هاي فرهنگي و تمدني؛
1394/11/30
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:12
Powered by DorsaPortal